varnyte Struktūra   varnyte Parašykite mums  
Buhalteris


Daug yra tokių, kurie ką nors daro, bet nežino kam.

Mencijus

 Į pradžią Į pradžią

 Konsultacijos Konsultacijos

 Kalendorius Kalendorius

 
 
1. Konsultacijos
2. Teisės aktų pakeitimai
3. Buhalterio žodynėlis
4. Apskaitos ir mokesčių naudinga informacija
5. Teisė buhalteriui
6. Mokesčių apskaičiavimas ir apskaita
7. Vadybos ir kaštų apskaita
8. Buhalteris ir kompiuteris
9. Naudingi kontaktai
11. Laisvalaikis
12. Buhalterių birža
13. Valiutų santykiai
14. Kalendorius
15. Skaitykla
 
 

  

   Šiame skyriuje jūs rasite įdomybių, skirtų laisvalaikiui. Tai įvairūs anekdotai, pritrenkiančios istorijos, įdomybės, susijusios su skaičiais, apskaita, mokesčiais, skaičiavimo technika, buhalterio profesija. Šiame skyriuje taip pat rasite daug naudingų valgių receptų. Pagaminę puikų patiekalą, po sunkios darbo dienos nudžiuginsite savo šeimą.

Kodėl nesiseka juodąjį penktadienį, arba skaičiaus 13 magija
2015 11 01
 Skaičius 13 – tradiciškai nelaimingas skaičius. Šis „velnio tuzinas" daug ką baugina, bet tikrą siaubą kelia penktadienis, sutampantis su tryliktąja mėnesio diena. Pagal Grigaliaus kalendorių bent vienas penktadienis per metus sutampa su tryliktąja mėnesio diena. Daugiausia gali pasitaikyti trys tokie sutapimai. Šiemet vienas juodasis penktadienis jau buvo – tai vasario 13-oji. Dar du juodieji penktadieniai mūsų laukia – tai kovo 13-oji ir lapkričio 13-oji. Kodėl skaičius 13 toks bauginantis?
 
„Šėtono maldaknygė"
 
 Numerologijoje kiekvienas skaičius turi ir gerų, ir blogų savybių, bet skaičius 13, kaip nė vienas kitas, apipintas baime ir prietarais. Šis skaičius vienetu didesnis už tobuląjį tuziną (12), todėl simbolizuoja disharmoniją, baimę, nelaimes. Skaičiaus 13 buvo vengiama jau senovėje. Šumerai ir babiloniečiai, sudarinėdami pirmąjį kalendorių, metus mėgino padalyti į 12 Mėnulio mėnesių. Vienus mėnesius sudarė 29, kitus – 30 dienų. Norėdami patikslinti kalendorių, jie pridėjo tryliktą mėnesį. Taip atsirado 12 + 1 mėnesiai. Taigi „velnio tuzino" prietaras greičiausiai ir yra kilęs iš Senovės Babilono.
 
 Prie tobulojo tuzino pridėtą vienetą aptinkame istorijoje, religijoje, mistikoje: tai karalius Artūras ir dvylika apskritojo stalo riterių, Robinas Hudas ir dvylika jo draugų. Iš pasakų žinome, kad raganų puotose dalyvaudavo 12 raganų ir vienas velnias.
 
 Skaičiaus 13 baimė galėjo kilti ir iš kortų žaidimo. Viduramžiais kortų malką sudarė 4 rūšys po 13 kortų. Ne paslaptis, kad azartiški lošėjai pralošdavo paskutinius marškinius. Todėl kortas pradėta vadinti „šėtono maldaknyge". Skaičius 13 baugina ir todėl, kad magijoje naudojamas dvasioms iškviesti.
 
 Tiesa, skaičiui 13 kartais priskiriamos ir teigiamos savybės. Jis laikomas apaštalų (12) ir Jėzaus (1) skaičiumi. Antikoje Dzeusas iki šiol laikomas tryliktuoju dvylikos dievų rate. Senajame Testamente šis skaičius kartais reiškia gerovę.
 
 Bet dažniausiai tryliktuko buvo baiminamasi. Antai senovės graikų poetas Hesiodas savo kūriniuose primygtinai ragino valstiečius nepradėti sėjos 13 dieną.
 
Juodasis penktadienis
 
 Psichiatrijoje vartojamas terminas „triskaidekafobija", kuris, pažodžiui verčiant iš graikų kalbos, reiškia „trylikos baimė". Jis taikomas ir penktadienio, sutampančio su tryliktąja mėnesio diena, baimei apibūdinti.
 
 Manytina, kad šios baimės priežastys slypi krikščionybėje. Juk būtent penktadienį buvo nukryžiuotas Jėzus Kristus, o paskutinėje vakarienėje dalyvavo 13 asmenų. Kai kurie Biblijos tyrinėtojai priėjo išvadą, kad Ieva ir Adomas buvo sugundyti ir draudžiamo obuolio paragavo penktadienį, tuo užtraukdami nuodėmę pasauliui. Penktadienį Kainas užmušė savo brolį Abelį.
 
 Juodojo penktadienio baimę katalikų pasaulyje įrodo istorinis faktas. Romos popiežius Eugenijus III turėjo atvykti į Paryžių 1147 metais (1 + 1 + 4 +7 = 13). Tai buvo penktadienis, tryliktoji diena. Kadangi katalikams penktadienis – pasninko diena, paryžiečiai negalėjo tinkamai atšvęsti garbingo svečio atvykimo. Todėl pats popiežius specialiu įsaku nelemtąjį penktadienį paskelbė ketvirtadieniu.
 
Karminės skolos skaičius
 
 Numerologijoje skaičius 13 vadinamas karminės skolos skaičiumi. Likimo rato nepasuksi atgal, ir gimusieji tą dieną turi nešti ankstesniųjų gyvenimų naštą – atpirkti tinginystę. Todėl šiame gyvenime jie turi daug ir atkakliai dirbti, įveikti kliūtis, neprarasti pasitikėjimo ir, svarbiausia – netingėti.
 
 Gimusieji 13 dieną yra socialiai orientuoti, vertina šeimą ir tradicijas, brangina daiktus, mėgsta gamtą, turi artistinių gabumų. Tiesa, kartais pasijaučia nesaugūs, praleidžia progą deramai pasirodyti. Dėl išsiblaškymo, lengvabūdiškumo ir nelaimės dažniau ištinka.
 
 Išsivadavę iš karminės skolos, gali tapti gerais politikais, socialiniais darbuotojais, žurnalistais. Puikiai orientuojasi tokiose srityse, kur reikalingas dalykinis aktyvumas, nuojauta: vertybinių popierių biržoje, investicinėje ekonomikoje.
 
 Juodojo penktadienio nuotykiai
 
 Penktadienis – pasninko, apsivalymo diena, todėl šiai savaitės dienai, ypač jei ji tryliktoji, suteikiama ypatinga simbolika. Jei esate prietaringas, tą dieną iš tikrųjų gali nesisekti, nes kaustys pasąmonėje glūdinti baimė.
 
 Garsiausios „juodojo penktadienio" prietaro aukos buvo Napoleonas ir Bismarkas. Tą dieną imperatorius niekada neidavo į mūšį, o kancleris nepasirašinėdavo jokių raštų.
 
 Anglų jūreivių nenoras išplaukti į jūrą, jei žinodavo, kad laive reikės praleisti „juodąjį penktadienį", vyriausybei sukeldavo nemažai rūpesčių. 1791 m. buvo pamėginta įtikinti jūreivius, kad tai tik prietaras. Penktadienį, 13 dieną, pradėtas statyti naujas laivas. Jis buvo pavadintas „Penktadieniu", nuleistas į vandenį penktadienį ir į savo pirmąjį reisą išplaukė taip pat penktadienį. Daugiau nei apie laivą, nei apie jo įgulą niekas nieko negirdėjo. Gal todėl jau mūsų dienomis garsi „Loyds" draudimo bendrovė atsisakė apdrausti laivus, išplaukiančius penktadienį, tryliktą dieną.
 
 Labiausiai skaičiaus 13 ir juodojo penktadienio bijo amerikiečiai: esant nors menkiausiai galimybei, tą dieną jie nekelia kojos iš namų arba griebiasi įvairių burtų. Kartais mėgina apgauti šėtoną: ligoninėse nėra 13-tos palatos, garlaiviuose – 13-tos kajutės, o virš dvyliktojo aukšto iš karto skaičiuojamas keturioliktasis.
 
 Amerikiečiai ne be pagrindo taip baiminasi tryliktuko. Pasaulis niekad nepamirš 2001 metų rugsėjo 11-osios tragedijos, kai 8 val. 45 min. teroristų užgrobtas lėktuvas rėžėsi į Pasaulio prekybos pastatą [ 2001 + 9 (rugsėjis) + 11 + 8 + 45 = 2074; 2074 = 2 + 0 + 7 + 4 = 13!].
 
 Lietuvai skaudžiai įsimintina data tapo sausio 13-oji.
 
 Pasakojamos viena už kitą šiurpesnės istorijos, kam nors nutikusios 13 dieną ar juodąjį penktadienį. Tai gali būti tik atsitiktinumai, bet gali būti ir pasekmė ne visiškai įprasto žmonių elgesio tomis dienomis, nes jie iš anksto įbauginti galimų nemalonumų. Įdomus vienas klasikinis pavyzdys: investuotojai, bijodami smarkaus kurso kritimo prieš 13 dieną, pradeda karštligiškai pardavinėti akcijas, ir dėl to išties pasikeičia kursas.
 
 Kai kam ir laimingas
 
 Ne visiems skaičius 13 asocijuojasi su nelaimėmis. Antai prancūzų karalius Liudvikas XIII šį skaičių labai mėgo: jis vedė, kai jo nuotakai sukako 13 metų.
 
 Istorijoje žinoma atvejų, kai žmones, gimusius 13 dieną (ir net penktadienį!), sėkmė lydėjo visą gyvenimą, kaip airių dramaturgą, absurdo teatro pradininką Samuelį Beketą. Vokiečių kompozitorių Richardą Vagnerį „velnio tuzinas" irgi lydėjo visą gyvenimą: jis gimė 1813 m., mokyklą baigė trylikos metų, parašė 13 operų, jo vardą ir pavardę sudaro 13 raidžių.
 
 Induistai, musulmonai „velnio tuzino" dieną laiko itin laiminga ir tą dieną švenčia vestuves.
 
 Beje, iš beveik 3 000 pasaulio kalbų trylika yra pačios svarbiausios: anglų, kinų, rusų, ispanų, vokiečių, italų, arabų.
 
 Tryliktu numeriu pažymėtus marškinėlius tenka vilktis sportininkams, kažkas gyvena tryliktame name, tryliktame aukšte, tryliktame bute, sėdi lėktuvo tryliktoje vietoje. Ir nieko!
 
Su prietarais galima kovoti!
 
 Prietarais tiki ne visi. Atsiranda žmonių, norinčių išbandyti skaičiaus 13 fatališkumą. Amerikoje veikia „Trylikos klubas", kuris meta iššūkį likimui ir siekia įrodyti, kad netiki jokiais prietarais. Susirinkę į vakarėlį, stalą dengia trylikai asmenų, trylika kartų sako tostus ir kelia taures, o kiekvieno mėnesio 13-tą dieną sudaužo 13 veidrodžių. Ir susirinkę elgiasi taip, kaip, anot prietarų, jokiu būdu nereikėtų: vaikšto aukštyn žemyn laiptais, išskleidžia kambariuose skėčius, gausiai barsto druską ir degina triušių letenėles. O jei penktadienis sutampa su 13-ta diena, trylika klubo narių susirenka į simpoziumą. Ir dar atsineša po juodą katę!
 
 Pagal tam tikrą metodiką raides pavertus skaičiais, kai kurie žodžiai reiškia 13. Tai lošimo automatai, lošimo namai, pornografija, nusikaltimai, sadomazochizmas, striptizas, parlamentaras, vaistininkas, vienuolynas, pesimizmas, kariuomenė, elgesio kodeksas. Keistokas derinys!
 
 Vieni prietarai išnyksta, kiti atsiranda. JAV informacinių technologijų specialistai mano, kad penktadienį, tryliktą dieną, negalima dirbti, nebent mirtinai reikia, nes kompiuterių užkrėtimas virusu garantuotas. Jūsų valia – tikėti ar ne. Šį mėnesį juodasis penktadienis, vasario tryliktoji, dar laukia mūsų!
 
Parengė Ingrida Sabalytė

Kitos publikacijos
Tinkamai praneškite apie svarbius gyvenimo įvykius
POZITYVIOS MINTYS – GERAI SAVIJAUTAI
Adolfas Hitleris – turtingiausias planetos žmogus?
Kaip apskaita tapo mokslu
Kaip nukenksminti savo nedraugus
Vieneto mistika
TRYS ŠEŠETUKAI – ŠĖTONO ĮRANKIS
Atsipalaidavimo pratimai
Kaip skaičiai padeda atskleisti finansines aferas
Pažink save pagal Pitagoro metodiką
Valentino diena: skaičiai padės įsimylėjusiems
Žmogaus ir valstybės skaičius – 5
Procentai: šimtoji dalis, nuošimtis, palūkanos
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (7)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (6)
Buhalteriai visais laikais siekė susikalbėti (1)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (5)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (4)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (3)
 
 
 
Tinklalapio struktūra | Svetainės taisyklės
Šiandien peržiūrėta: 15014