varnyte Struktūra   varnyte Parašykite mums  
Buhalteris


Daug yra tokių, kurie ką nors daro, bet nežino kam.

Mencijus

 Į pradžią Į pradžią

 Konsultacijos Konsultacijos

 Kalendorius Kalendorius

 
 
1. Konsultacijos
2. Teisės aktų pakeitimai
3. Buhalterio žodynėlis
4. Apskaitos ir mokesčių naudinga informacija
5. Teisė buhalteriui
6. Mokesčių apskaičiavimas ir apskaita
7. Vadybos ir kaštų apskaita
8. Buhalteris ir kompiuteris
9. Naudingi kontaktai
11. Laisvalaikis
12. Buhalterių birža
13. Valiutų santykiai
14. Kalendorius
15. Skaitykla
 
 

  

   Šiame skyriuje jūs rasite įdomybių, skirtų laisvalaikiui. Tai įvairūs anekdotai, pritrenkiančios istorijos, įdomybės, susijusios su skaičiais, apskaita, mokesčiais, skaičiavimo technika, buhalterio profesija. Šiame skyriuje taip pat rasite daug naudingų valgių receptų. Pagaminę puikų patiekalą, po sunkios darbo dienos nudžiuginsite savo šeimą.

Žmogaus ir valstybės skaičius – 5
2015 08 01
 
 
Aritmetikoje skaičius 5 simbolizuoja penkis rankos pirštus. Tai seniausia žmonijai žinoma „skaičiavimo mašinėlė", su kuria mūsų protėviai galėdavo suskaičiuoti gana didelius skaičius. Įdomi bei turtinga ir šio skaičiaus simbolika, išreiškianti žmogaus kūno savybes, jo dvasinį gyvenimą, meilę ir santuoką, kančią. Su skaičiumi 5 susijęs magiškas ženklas – pentagrama yra daugelio valstybių simbolis ir puikuojasi jų vėliavose bei herbuose.
 
 
Kūno ir sielos skaičius
 
 
Skaičiaus 5 simbolikoje įžvelgiama glaudi sąsaja su žmogumi – juk žmogus turi dvi rankas, dvi kojas ir, aišku, galvą. Turime penkis pojūčius: regėjimą, klausą, uoslę, skonį, jutimą ir penkis svarbiausius organus: širdį, plaučius, skrandį, kepenis ir inkstus. Žmogaus gyvenime galima išskirti penkias amžiaus grupes – tai vaikystė, jaunystė, vyro amžius, vyresnis amžius, senatvė. Šis skaičius reikšmingas ir dvasiniame gyvenime. Pasak senovės kinų, žmogus gali patirti penkiagubą palaimą – ilgą gyvenimą, turtą, sveikatą, gyvybingumą ir natūralią mirtį. Kiekvienam žmogui reikšmingos penkios dorybės: stropumas, saikas, gerumas, kuklumas ir taikingumas. Santykiai tarp žmonių senovės Kinijoje taip pat buvo penkiagubi – šeimininko ir tarno, tėvo ir sūnaus, vyro ir žmonos, vyresnio ir jaunesnio brolio ir dviejų draugų.
 
 
Skaičius penki Pitagoro sekėjams simbolizavo meilę, vestuves ir santuoką (2 kūnai + 2 sielos = 1 bendra meilė). Pagal kitą aiškinimą skaičių 5 sudaro pirmųjų porinio ir neporinio skaičių suma (2 + 3), todėl simbolizuoja dviejų skirtingų pradų – vyriško ir moteriško susijungimą. Gal todėl, pasak Platono, į vestuves reikia pakviesti penkis jaunikio draugus ir penkias nuotakos drauges.
 
 
Jau nuo senovės vestuvėse buvo populiarūs penkialapių žiedų augalai. Nuotakos į plaukus įsipindavo rožės, obels, svarainio, slyvos žiedą. Mylimai merginai ir šiandien tinka dovanoti penkias raudonas rožes.
Skaičius 5 simbolizuoja ir vaisingumą, gyvenimo ir būties tobulumą bei atsinaujinimo galią, nes buvo siejamas su penkiomis deivėmis. Tai gimimo deivė Demetra, dangaus deivės Ištarė ir Izidė, meilės deivė Afroditė ir išminties deivė Atėnė Paladė.
 
 
Kančios skaičius
 
 
Biblijoje penketais (chamušim) suskirstyti koviniai būriai, pasiruošę kovai, o paties žodžio chamaš šaknies reikšmė kildinta iš „penki pirštai, sugniaužti kovai".
 
 
Iš penkių knygų sudarytas Senojo Testamento įstatymas (penkios Mozės knygos, arba Penkiaknygė). Naujajame Testamente skaičius 5 minimas pasakojime, kuriame Jėzus 5000 vyrų pamaitino vienu kepalėliu ir dviem žuvimis. Vienam iš tarnų kaip atlygis buvo duoti penki talentai.
Penki laikomi Jėzaus skaičiumi, simbolizuojančiu penkias jo žaizdas. Įdomu, kad daugelyje kalbų Jėzaus vardą sudaro penkios raidės. Didįjį penktadienį bažnyčios altorius puošiamas penkiomis raudonomis rožėmis, simbolizuojančiomis Kristaus kančią. Ant altoriaus stovinti penkiašakė žvakidė – irgi kančios simbolis. Katalikiškose šalyse ant šventinamų bažnyčių altorių dažnai pritvirtinami penki kryžiai kaip penkių Kristaus žaizdų simbolis. Ši simbolika kai kuriose šalyse perėjo į heraldiką, antai Portugalijos herbe pavaizduoti penki skydai, o juose – po penkis kraujo lašus.
 
 
Nei penki, nei devyni
 
 
Skaičiaus 5 pėdsakų gausu ne tik religijoje, bet ir tautų istorijoje, kultūroje, mitologijoje.
 
 
Izraelio istorija ir visuomenė žinojo penkeriopus tautos vadus: patriarchus, teisėjus, karalius, pranašus ir šventikus.
 
 
Senovės Egipte penkios kolonos simbolizavo pasaulio visumą (keturios pasaulio šalys ir centras). Daugelio Afrikos tikėjimų altoriai turi 5 kolonas arba pastatyti ant 5 kalvų.
 
 
Senovės kinai skyrė 5 elementus – ugnį, vandenį, orą, žemę ir eterį, 5 pasaulio amžius – aukso, sidabro, bronzos, geležies ir plieno, 5 pagrindines spalvas – juodą, baltą, raudoną, geltoną ir mėlyną, 5 pagrindines javų rūšis – ryžius, kukurūzus, soras, miežius, kviečius.
Viduramžiais gamtos mokslas tikino esant penkeriopą gyvybę: augalus, žuvis, paukščius, gyvūnus ir žmones.
 
 
Romaniško stiliaus mene paplitusios penkių pumpurų, penkialapių žiedų figūros, turėjusios simbolinę reikšmę.
 
 
Kaip vienijantis skaičius 5 aptinkamas graikų penkiakovėje: šuolis, bėgimas, imtynės, disko ir ieties metimas.
 
 
Šis skaičius rodo 5 rankos pirštus, kurių darbai kartais geri, o kartais blogi. Penkių dienų savaitė, kilusi skaičiuojant dienas ant rankos pirštų, yra senoviškas savaičių skaičiavimo būdas.
 
 
Skaičiumi 5 įvairiose kultūrose išreiškiamas menkinimas. Sakoma: „nevertas nė penkių grašių, nė penkių penių". Mažinamos prasmės atspalvių turi posakis „be penkių", tai yra beveik, bemaž. Juk sakome: „be penkių minučių daktaras". Norint ką nors supeikti, sakoma – „nei penki, nei devyni". Tikima, ką nors pažįstant „kaip savo penkis pirštus".
 
 
Laimingas ar nelaimingas?
 
 
Skaičius 5 laikomas ir geru, ir blogu. Antai Kinijoje tai buvo harmonijos skaičius. Kinai išpažino penkis laimės dievus ir penkis laimingo gyvenimo požymius: turtą, ilgą gyvenimą, poilsį ir ramybę, dorybę ir sveikatą, apsisaugojimą nuo ligų. Laimės dievai dažniausiai buvo vaizduojami kaip penki vyrai, apsirengę raudonais drabužiais.
 
 
Kinijos kultūros pagrindas – „penki klasikai": Dokumentų knyga, Dainų knyga, Permainų knyga, Ritualų knyga ir Ceremonijų knyga.
 
 
Graikams skaičius 5 irgi buvo geras. Olimpinės žaidynės trukdavo 5 dienas, o per jas varžytasi 5 rungtyse. Romoje skaičius 5, matyt, buvo šventas, nes, pasak Plinijaus, augo 5 Romos dievams skirti medžiai.
 
 
Negeru skaičių 5 laikė graikas Hesiodas. Pagal jo teoriją kiekvieno mėnesio penktoji diena esanti bloga ir sudėtinga, netinkama jokiai svarbiai veiklai.
 
 
Manyta, kad gamtoje esama penkiagubų nuodų, kuriuos simbolizuoja gyvatė, skorpionas, šimtakojis, rupūžė ir driežas. Antai Kinijoje šių nuodingų gyvių ypač saugotasi penkto mėnesio penktą dieną.
 
 
Kaip gimimo datos skaičius 5 simbolizuoja aštraus proto, veiklią asmenybę, mėgstančią riziką ir nuotykius. Šiuo skaičiumi paženklinti žmonės mėgsta keliauti, nes labai greitai perpranta kitų tautų papročius, tradicijas, išmoksta svetimas kalbas ir visur jaučiasi kaip namie. Tačiau permainų, įspūdžių troškimas kartais trukdo realiai vertinti dabartį. Tokiems žmonėms geriausiai tinka teisininko profesija – šioje srityje jie gali išreikšti save, rasti ištikimų draugų. Kitos tinkančios veiklos kryptys – reklama, prekyba, pramogų verslas.
 
 
Magiškoji pentagrama
 
 
Skaičiaus 5 simbolika neatsiejama nuo pentagramos – seno magiško ženklo. Susikertančių linijų figūrą – penkiakampę žvaigždę – savo laiškuose nubraižydavo Pitagoro sekėjai, linkėdami laiško gavėjui sėkmės ir sveikatos. Šis stebuklingas ženklas aprėpė ir sėkmę prekyboje, ir džiaugsmą, ir gerą savijautą. Vidurio Europoje pentagrama buvo žmogų saugantis ir laimę nešantis magiškas ženklas. Manyta, kad pentagrama užvaldo visas blogio jėgas ir padaro jas bejėges. Pentagramomis buvo puošiami žiedai ir amuletai, tikint, kad šis asmeninis magiškas ženklas apsaugos nuo raganų ir piktų šėtono galių. Senovėje šio sėkmės ženklo forma būdavo išrikiuojami kariai, o priešakinės gretos turėdavo nedidelius skydelius, puoštus pentagramomis.
 
 
Pentagrama remiasi dviem smaigaliais, o vienas smaigalys nukreiptas aukštyn. Horizontalioji pentagramos linija brėžia vadinamąjį „auksinį pjūvį". Gal todėl žodis „pentagrama" buvo vartojamas kaip sveikatos atitikmuo.
 
 
Pentagramą apvertus, t. y. vieną smaigalį nukreipus žemyn, ji praranda savo stebuklingą galią ir tampa juodosios magijos atributu. Tokia apversta pentagrama senovėje naudojosi raganautojos – tikėta, kad ji sustiprina užkeikimo poveikį. Dviem koncentriškais apskritimais apskrieta pentagrama, kurios vienas smaigalys nukreiptas žemyn – tai šėtono garbintojų ženklas. Todėl buvo manoma, kad negalima sveikintis ranka su ištiestais pirštais, nes tai reikštų, kad linkima blogo.
 
 
Na, o apsisaugoti nuo žalingos juodosios magijos senovėje padėdavo pentagonas – taisyklingo penkiakampio figūra, kuri buvo nešiojama kaip papuošalas ir talismanas.
 
 
Penkiakampės žvaigždės valstybių vėliavose
 
 
Kaip valstybės simbolis pentagrama yra 47 šalių vėliavose ir / arba herbuose. Matyt, renkantis tokį ženklą, turėjo įtakos senas tikėjimas pentagrama kaip saugančiu magišku ženklu. Pagal dabartinę sampratą šis ženklas valstybių atributikoje simbolizuoja tam tikrus ideologinius ir politinius siekius, išreiškia tautų viltį, laimės siekimą, pažangą, solidarumą ir pilietiškumą.
 
 
Penkiakampę žvaigždę žinome kaip buvusios Sovietų Sąjungos simbolį, kuris puikavosi jos vėliavoje ir herbe. Kai kurios komunistinės šalys pentagramas išsaugojo iki šiol – tai Šiaurės Korėja, Kinija, Vietnamas, Mongolija. Šių valstybių vėliavose ir herbuose spindi geltonos ar raudonos penkiakampės žvaigždės. Kai kurios šalys šio ženklo, simbolizuojančio komunizmo galybę, atsisakė, pavyzdžiui, Albanija.
 
 
Tačiau pentagrama nėra vienos ideologinės pakraipos skiriamasis ženklas. Pentagramą savo vėliavoje turi ir JAV. Valstijų vėliavos žvaigždės – o jų net 50 – reiškia valstijų skaičių. JAV herbe yra 13 žvaigždžių, simbolizuojančių pirmąsias JAV valstijas. Skirtingu pentagramų skaičiumi papuoštos ir atskirų valstijų vėliavos. Daugiausia jų Arkanzaso vėliavoje: rombe pavaizduotos keturios, o pakraščiuose net 38 baltos pentagramos.
 
 
Pentagrama paplitusi ir kitų Centrinės Amerikos valstybių simbolikoje. Žvaigždžių skaičius dažniausiai simbolizuoja šalių teritorijos struktūrą. Antai šešios baltos pentagramos Antilų salų vėliavoje reiškia šešias salas, 19 pentagramų ratas Kolumbijos vėliavoje simbolizuoja 19 jos provincijų.
 
 
Penkiakampės žvaigždės puošia ir Tolimųjų Rytų šalių – Singapūro, Filipinų vėliavas.
 
 
Musulmonų šalių vėliavas irgi ženklina pentagramos. Indonezijos, Džibučio, Bisau Gvinėjos, Somalio vėliavose ir herbuose puikuojasi didesnis ar mažesnis penkiakampių žvaigždučių skaičius. Kai kurių šalių vėliavose šalia pentagramos yra ir mėnulio pjautuvas (Alžyro, Pakistano, Somalio, Tuniso, Turkijos).
 
 
Kaip laisvės simbolis penkiakampė žvaigždė ženklina Afrikos šalių – Ganos, Centrinės Afrikos Respublikos, Zimbabvės, Mozambiko vėliavas.
 
 
Kai kurios Vakarų Europos šalys irgi naudoja pentagramą kaip valstybinį ženklą. Ji puikuojasi Italijos herbe, Slovėnijos herbe ir vėliavoje, Kroatijos herbe.
 
 
Dvylikos penkiakampių žvaigždžių ratas – Europos Sąjungos simbolis.
Parengė Ingrida Sabalytė
 
 

Kitos publikacijos
Tinkamai praneškite apie svarbius gyvenimo įvykius
POZITYVIOS MINTYS – GERAI SAVIJAUTAI
Adolfas Hitleris – turtingiausias planetos žmogus?
Kaip apskaita tapo mokslu
Kaip nukenksminti savo nedraugus
Vieneto mistika
TRYS ŠEŠETUKAI – ŠĖTONO ĮRANKIS
Atsipalaidavimo pratimai
Kaip skaičiai padeda atskleisti finansines aferas
Kodėl nesiseka juodąjį penktadienį, arba skaičiaus 13 magija
Pažink save pagal Pitagoro metodiką
Valentino diena: skaičiai padės įsimylėjusiems
Procentai: šimtoji dalis, nuošimtis, palūkanos
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (7)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (6)
Buhalteriai visais laikais siekė susikalbėti (1)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (5)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (4)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (3)
 
 
 
Tinklalapio struktūra | Svetainės taisyklės
Šiandien peržiūrėta: 1896