varnyte Struktūra   varnyte Parašykite mums  
Buhalteris


Daug yra tokių, kurie ką nors daro, bet nežino kam.

Mencijus

 Į pradžią Į pradžią

 Konsultacijos Konsultacijos

 Kalendorius Kalendorius

 
 
1. Konsultacijos
2. Teisės aktų pakeitimai
3. Buhalterio žodynėlis
4. Apskaitos ir mokesčių naudinga informacija
5. Teisė buhalteriui
6. Mokesčių apskaičiavimas ir apskaita
7. Vadybos ir kaštų apskaita
8. Buhalteris ir kompiuteris
9. Naudingi kontaktai
11. Laisvalaikis
12. Buhalterių birža
13. Valiutų santykiai
14. Kalendorius
15. Skaitykla
 
 

  

   Šiame skyriuje jūs rasite įdomybių, skirtų laisvalaikiui. Tai įvairūs anekdotai, pritrenkiančios istorijos, įdomybės, susijusios su skaičiais, apskaita, mokesčiais, skaičiavimo technika, buhalterio profesija. Šiame skyriuje taip pat rasite daug naudingų valgių receptų. Pagaminę puikų patiekalą, po sunkios darbo dienos nudžiuginsite savo šeimą.

Kaip nukenksminti savo nedraugus
2016 04 02

Su tokiais žmonėmis, kaip intrigantai, egoistai, pavyduoliai, prisiplakėliai ir greitai įsiplieskiantys, mes susiduriame praktiškai kasdien. Jie gali paversti mūsų gyvenimą tikru pragaru. Kaip atpažinti panašius subjektus ir nuo jų apsisaugoti?


Intrigantai


Intrigantai puikiai maskuojasi. Jos yra linkusios tūnoti šešėlyje ir laukti savo valandos. Mat puikiai jaučia potencialių aukų silpnybes bei ydas ir nesivaržo griebtis atviro melo.


Jų elgesyje psichologai įžvelgia ir šaltai apskaičiuotą agresiją, ir atvirą piktybiškumą. Agresija leidžia įgyti pranašumą prieš konkurentą, o piktybiškumą gimdo konkrečiai asmenybei jaučiami ne itin geranoriški jausmai.


Sistemingai nervindami savo aukas, intrigantai stengiasi sutrikdyti normalų jų bendravimą su aplinkiniais. Jeigu jiems pavyksta, aukos netenka galimybės susigrąžinti kolegų ar tiesiog pažįstamų žmonių pagarbą.


Kaip juos atpažinti?


Intrigantai neretai paprasčiausiai liežuvauja, bet visada pasiruošę savo tikslui pasiekti naudoti informaciją apie žmogaus asmenines problemas. Jie visada stoja vienos grupuotės pusėn, atmesdami kitos grupuotės narių argumentus, netgi pačius svariausius, o vėliau pasitraukia į šoną, palikdami aiškintis kitiems. Veikdami tokiais būdais, jie stengiasi padidinti savo autoritetą.


Apsisaugojimo strategija


Intrigantas vengia tiesioginio kontakto su savo auka. Neretai iškilusius tarp jų prieštaringus jausmus auka laiko nereikšmingais ir greitai primiršta. Tuo tarpu intrigantas menkiausią susidūrimą palaiko savo asmenybės įžeidimu. „Intrigantai visada ko nors bijo, nors ir žino, kad galės apšmeižti auką net tada, kai neras jokios silpnesnės jos vietelės", - rašo amerikiečių psichologas Fricas Hasperis. Jis pataria:


 1. Venkite bendravimo su intrigantais, niekada nepasakokite jiems apie asmeninius reikalus.
 2. Visada įsitikinkite tuo, kad menkiausias konfliktas ar mažiausi prieštaravimai užglaistyti.
 3. Demaskuokite melą, papasakokite kolegoms, draugams, o pirmiausia – kolektyvo vadovams, kas užvirė visą šią košę.


Įsiplieskiantys žmonės


„Degtukams" būdingi visai netikėtai kylantys ir staiga nutrūkstantys pykčio protrūkiai. Jų smegenyse įvyksta tarsi trumpas sujungimas: jie praranda sugebėjimą save kontroliuoti, prapliumpa žodžiais, kurie įžeidžia kitus, arba imasi kitiems žalingų veiksmų.


Tyrimai, atlikti Berlyno universiteto Medicinos klinikoje, parodė, jog tokie išsišokimai – kraujyje esančios dofamino medžiagos normalaus lygio sutrikimo rezultatas. Žmonės, turintys padidėjusį dofamino kiekį, pasižymi ryškiu emociniu nestabilumu. O mokslininkai iš Pietų Kalifornijos universiteto nustatė: panašūs įsiplieskimai neretai rodo protinio persitempimo požymius.


Įsiplieskiantys žmonės jaučia pastovią aplinkinių įtampą savo pačių atžvilgiu ir kenčia nuo būtinybės laikyti save rankose.


Kaip juos atpažinti?


Jie susinervina be jokios rimtesnės priežasties, dažnai – dėl smulkmenų, pradeda šaukti, tampa grubūs, kartais imasi visiškai beprasmiškų veiksmų. Jeigu jūsų kolektyve esama tokio žmogaus, iš jo būtinai išgirsite: „Nejaugi aš visada turiu dirbti už visus?"


Apsisaugojimo strategija


Tokie asmenys lengvai praranda savikontrolę. Jie patiria didelį adrenalino kiekį (susilpnėja kraujo atitekėjimas į smegenis ir padidėja kraujo antplūdis į raumenis, dėl to kūnas nevalingai pasirengia aktyviems „koviniams veiksmams").


Psichologų nuomone, tokioje būsenoje esančio žmogaus sugebėjimas spręsti iškilusias problemas sumažėja, ir jis priima ne pačius geriausius sprendimus.


Panašu, kad žmogų, apimtą įniršio, sunku sugrąžinti prie blaivaus situacijos vertinimo. Todėl:


 1. Nutraukite pasipylusių įžeidinėjimų srautą fraze: „Nustokite kalbėti tokiu tonu!” Jis privers „oratorių" atsikvošėti ir nubrėš kuriam laikui tam tikrą ribą tarp jo ir jūsų.
 2. Netapkite auka. Užkietėję skandalistai nesirenka aukos beatodairiškai. Paprastai jie nukreipia savo įniršį į tą, kuris jiems leidžia chamiškai elgtis savo atžvilgiu.
 3. Dviejų žmonių taisyklė. Skandalistas niekuomet viešai nepripažins savo klaidos. Pasikalbėkite su juo akis į akį apie jo netaktišką elgesį, bet netraukite į šį pokalbį trečiojo pašnekovo.


Egoistai


Egoistai kažkodėl įsitikinę, jog turi teisę į viską. Vokiečių psichoterapeutė Doris Volf apibūdina jų pasaulėžiūrą: „Su kitais dera elgtis taip, kaip manau aš." Egoistas įsitikinęs, kad asmenybės vertę nulemia jo materialinė ir visuomeninė padėtis. Ir jei jis nedelsiant negauna to, ko pageidauja, imasi pačių agresyviausių savo tikslo siekimo metodų, pavyzdžiui, machinacijų.


Egoistas skirsto žmones į naudingus ir nenaudingus, pavojingus ir ne ir, remdamasis šiomis pozicijomis, kuria savo santykius su aplinkiniais. Egoistiškiems žmonėms gyvenimas – tai vienišiaus kova dėl materialinės gerovės, ir jis stengiasi šioje kovoje nutverti patį didžiausią kąsnį.


Panašus elgesys gali būti hormoninio disbalanso pasekmė. Tą parodė tyrimai, kuriuos atliko anglų mokslininkai. Buvo nustatyta, kad žmonės, turintys testosterono – vyriško lytinio hormono - perteklių, yra linkę pervertinti savo pačių nuomones ir mažiau klausytis aplinkinių.


Kaip juos atpažinti?


Egoistai žvelgia į kitus iš aukšto ir retai atsižvelgia į kritiką, reiškiamą sau lygios padėties žmonių. Jie linkę greitai susierzinti ir paprastai vengia diskusijų. Egoistams nepažįstamas pagarbos ir užuojautos jausmas. Jie yra labai reiklūs atžvilgiu tų žmonių, kuriuos gali išnaudoti.


Apsisaugojimo strategija.


Egoisto silpnybė slypi jo godume. Jis viską apskaičiuoja, veikia racionaliai, todėl nesunku įspėti, kokį žingsnį jis žada žengti. Pasitiki jis tiktai pačiu savimi, o tai neišvengiamai pagimdo klaidų. Kaipgi atsispirti egoistui?


1.Derėdamiesi neužmirškite, kad egoistai iš jūsų kai ko nori, net jei šito ir neparodo.

2. Suburkite savo komandą. Paprastai egoistai turi nemažai priešų, kurie gali būti naudingi jums.

3. Demonstruokite stipriąsias savo puses ir neatskleiskite silpnųjų.

4. Nepasiduokite egoisto provokacijoms ir venkite konfliktų su juo.


Pavyduoliai


Pavyduoliai save laiko žemesnės rūšies būtybėmis palyginus su aplinkiniais.


„Jie negali susitaikyti su savo nevisavertiškumu, - sako psichologas Kristianas Varnekė. – Jis pakerta jų asmeninio orumo jausmą ir gimdo pavydą. Jie trokšta to, kas jiems neprieinama."


Pavydas – vienas iš fundamentalių žmogaus jausmų. Tačiau piktybinis pavyduolis panaudoja šį jausmą ne kaip stimulą trokštamam tikslui pasiekti, o greičiau kaip pagrindą pašalinti pranašumą tos asmenybės, kuriai jis pavydi arba, kraštutiniu atveju, sunkiai psichologinei atmosferai aplink tą asmenybę sukurti. Izraelio neuropsichologė Simona Šamaji-Curi iš Haifos medicinos centro įsitikinusi, jog ši elgesio anomalija yra sukelta hormonų disbalanso. Oksitocino hormonas stimuliuoja emocinių ryšių su aplinkiniais formavimąsi, bet tuo pačiu jis sustiprina ir pavydo, skriaudos, negeranoriškumo jausmus.


Kaip juos atpažinti?


Tokiems „gyvenimo nuskriaustiems" žmonėms būdingas prislėgtumo jausmas. Dauguma jų niekuo nesidomi, jų gyvenimas teka vienodai pilka vaga. Į kritiką savo adresu jie reaguoja skausmingai, tačiau kitus kritikuoja noriai. Dėl savo klaidų paprastai kaltina kitus arba aplinkybes.


Pavyduoliai linkę kritikuoti ir išjuokti svetimas iniciatyvas ir pasiekimus, bet visada laukia pagyrimo už savo laimėjimus, tegu ir labai nereikšmingus.


Apsisaugojimo strategija.


Pavyduolių silpnoji vieta – padidėjęs emocinis jaudrumas. Juos neretai apima įniršis, trukdantis sėkmingai imtis planuotų veiksmų.


 1. Su pavydžiu žmogumi nebūkite atviri. Jei jis nesužinos apie jūsų sėkmę, nežvelgs į jus kaip į priešą.
 2. Pasinaudokite jo silpnybe girdėti komplimentus ir nešykštėkite pagyrų – tai sumažins tikimybę, kad jis ims kaišioti pagalius į jūsų ratus.
 3. Pavyduoliai dažnai griebiasi grubių bandymų imtis sabotažo prieš kokio nors projekto vykdymą, ima melagingai skųstis vadovybei savo kolegų nekompetentingumu. Viešai demaskuokite sabotažininką. Joks kolektyvo narys neims jo ginti.
 4. Leiskite pavyduoliui suprasti, kad galite nuo jo išsivaduoti, pavyzdžiui, pademonstruodami savo galimybę turėti įtakos vadovybei.


Prisiplakėliai


Prisiplakėlių kredo – gauti kuo daugiau naudos, dedant kuo mažiau pastangų.


Tokių žmonių charakteris susiformavo dar vaikystėje, kai jie buvo visuotinio dėmesio centre. Juos visada už viską, nežiūrint į gana kuklius jų pasiekimus, girdavo.


Prisiplakėliai džiaugiasi tais laimėjimais, kuriems pasiekti nepadėjo jokių pastangų, tikėdami, kad tai rodo jų intelektinį pranašumą.


Ekspertų nuomone, panašaus parazitinio elgesio priežastis taip pat gali būti hormoninis disbalansas. Falkas Reinbergas, Potsdamo universiteto psichologijos profesorius, įsitikinęs, jog hipofizio liaukos hormono vazopresino stygius neigiamai veikia asmenybės veiksmų motyvaciją. 


Kaip juos atpažinti?


Prisiplakėlis puikiai iškels problemą, suformuluos ir paskirstys užduotis. O vėliau pradings.


Į klausimą dėl savo dingimo jis atsakys juokaudamas. Be leidimo naudodamasis svetimais daiktais, jis apdovanos jų šeimininkus žavia šypsena.


Prisiplakėliai pagražins savo vaidmenį bendram darbe ir mielai prisiskirs kitų nuveiktą darbą sau.


Apsisaugojimo strategija


Prisiplakėliai parazituoja, naudodamiesi žmonių gerumu.


 1. Paaiškinkite tokiam asmeniui, kad jis žarsto žarijas svetimomis rankomis.
 2. Fiksuokite prisiplakėlio indėlį bendrame projekte, demonstruodami jam, kad jo strategija visus apgauti čia „nesuveiks".
 3. Iškelkite prisiplakėliui konkrečias užduotis ir nurodykite jų įgyvendinimo datą.


Parengė Ramunė Tolvaišytė


Kitos publikacijos
Tinkamai praneškite apie svarbius gyvenimo įvykius
POZITYVIOS MINTYS – GERAI SAVIJAUTAI
Adolfas Hitleris – turtingiausias planetos žmogus?
Kaip apskaita tapo mokslu
Vieneto mistika
TRYS ŠEŠETUKAI – ŠĖTONO ĮRANKIS
Atsipalaidavimo pratimai
Kaip skaičiai padeda atskleisti finansines aferas
Kodėl nesiseka juodąjį penktadienį, arba skaičiaus 13 magija
Pažink save pagal Pitagoro metodiką
Valentino diena: skaičiai padės įsimylėjusiems
Žmogaus ir valstybės skaičius – 5
Procentai: šimtoji dalis, nuošimtis, palūkanos
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (7)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (6)
Buhalteriai visais laikais siekė susikalbėti (1)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (5)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (4)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (3)
 
 
 
Tinklalapio struktūra | Svetainės taisyklės
Šiandien peržiūrėta: 15007