varnyte Struktūra   varnyte Parašykite mums  
Buhalteris


Daug yra tokių, kurie ką nors daro, bet nežino kam.

Mencijus

 Į pradžią Į pradžią

 Konsultacijos Konsultacijos

 Kalendorius Kalendorius

 
 
1. Konsultacijos
2. Teisės aktų pakeitimai
3. Buhalterio žodynėlis
4. Apskaitos ir mokesčių naudinga informacija
5. Teisė buhalteriui
6. Mokesčių apskaičiavimas ir apskaita
7. Vadybos ir kaštų apskaita
8. Buhalteris ir kompiuteris
9. Naudingi kontaktai
11. Laisvalaikis
12. Buhalterių birža
13. Valiutų santykiai
14. Kalendorius
15. Skaitykla
 
 

  

   Šiame skyriuje jūs rasite įdomybių, skirtų laisvalaikiui. Tai įvairūs anekdotai, pritrenkiančios istorijos, įdomybės, susijusios su skaičiais, apskaita, mokesčiais, skaičiavimo technika, buhalterio profesija. Šiame skyriuje taip pat rasite daug naudingų valgių receptų. Pagaminę puikų patiekalą, po sunkios darbo dienos nudžiuginsite savo šeimą.

Tinkamai praneškite apie svarbius gyvenimo įvykius
2017 03 14

Buhalterė laikoma nepakeičiama darbuotoja. Jai pranešus apie ilgas atostogas ar nedarbingumą dėl ligos, darbdavį ištinka šokas. Beje, buhalterė taip pat patiria stresą, baimindamasi pasakyti, kad jos ilgai nebus darbe. Ypač didelis emocinis krūvis tenka pranešant apie vestuves, kūdikio laukimą ar ketinimą išeiti iš darbo. Anksčiau ar vėliau apie svarbius gyvenimo pokyčius tenka pranešti vadovui ir kolegoms. Kaip tą padaryti ir kada? Pabandykime paieškoti atsakymų.


Pranešimas apie sužadėtuves ir vestuves


Sužadėtuvės – laimingas ir trapus gyvenimo įvykis. Dažniausiai akyli kolegos pastebi naują žiedą ant piršto ir skuba klausti, ar tai ne sužadėtuvių žiedas. Pakanka vienam klausiančiajam pasakyti, kad turite sužadėtuvių žiedą, ir naujiena apskrieja darbovietę. Taigi, atskirai pranešti apie sužadėtuves nereikės. Vieni šį įvykį sureikšmina, kiti neskiria tam išskirtinio dėmesio. Jeigu esate iš tų, kuriems sužadėtuvės – didelio ir kruopštaus šeimos kūrimo plano dalis, galbūt norėsite apie tai pranešti visam kolektyvui. Tokiu atveju savaitės pradžioje (pvz., pirmadienį po sužadėtuvių šventės) patariama atsinešti pyragą, pakviesti vadovą ir artimiausius kolegas bei pasidalinti naujiena, papasakoti planuojamų vestuvių viziją. Žinoma, ne visi žmonės sužadėtuvių naujieną laiko gera naujiena: atsiranda pavydinčių arba įsitikinusių, kad šiais laikais nėra reikalo susižadėti bei tuoktis. Tokiu atveju reikėtų atsirinkti, su kuriais kolegomis darbe norite pasidalinti naujiena.


Vestuvių datą kai kurie žmonės linkę slėpti nuo kolegų ir vadovų. Kartais, praėjus tam tikram laikui, santuokos faktas vis dėlto išaiškėja, pvz., kai dokumentuose, biuro el. pašto dėžutėje pasikeičia pavardė. Tokiu atveju kolegos šiek tiek įžeidžia, kad nebuvo informuoti. Dauguma vestuvių proga linkę sveikinti savo kolegas, tad nereikėtų atimti šios galimybės. Jeigu nenorite matyti kolegų prie bažnyčios ar santuokos rūmų, galite jiems mandagiai pasakyti, kad sveikinimus atidėtų, kol po vestuvių grįšite į darbą.


Žinia apie kūdikio laukimą


Žinią apie nėštumą kolektyvas sutinka įvairiai: viena vertus, džiaugiasi kartu su būsimąja mama, kita vertus, ima nuogąstauti, kas ir kada pakeis besilaukiančią kolegę. Jeigu įmonėje yra kelios buhalterės, jos ima nerimauti, kad darbo krūvis bus padalintas „nemokamai". Jeigu įmonėje dirba viena buhalterė ir į jos vietą tenka ieškoti naujo žmogaus, didelį rūpestį patiria vadovas, suvokiantis, jog nebus lengva rasti kvalifikuotą pamainą. Neretai vadovai ima kitaip vertinti besilaukiančią darbuotoją: vieni nebekviečia į svarbius susirinkimus, nebeklausia nuomonės įmonei svarbiais klausimais, nebesiunčia į komandiruotes, kiti, priešingai – pervertina nėščiosios galimybes, nesistengia sumažinti fizinio ar psichologinio krūvio.


Tiesioginis vadovas apie darbuotojos nėštumą turėtų sužinoti tiesiogiai iš darbuotojos. Būsimoji mama prieš pokalbį su vadovu jaučiasi nesaugi dėl perspektyvos eiti tas pačias pareigas pasibaigus vaiko priežiūros atostogoms. Vadovas taip pat susirūpinęs: jį domina klausimai, kaip darbuotojos nėštumas paveiks įmonės veiklą, kaip ji gebės atlikti savo darbus iki nėštumo ir gimdymo atostogų, ar įmanoma suderinti darbo ir šeimos įsipareigojimus, vėliau grįžus į darbą.


Apie kūdikio laukimą vadovui ir kolegoms patartina pranešti praėjus rizikingam trijų nėštumo mėnesių laikotarpiui. Ilgai delsti nevertėtų, nes kuo ilgiau lauksite, tuo mažiau laiko liks darbdaviui darbams paskirstyti ar naujo darbuotojo paieškai. Jeigu nėštumo pradžioje itin prastai jaučiatės ir dėl to dažnai vėluojate į darbą, žinią apie nėštumą vadovui ir kolegoms praneškite nedelsdama. Jeigu darbas kupinas streso, tai taip pat svari priežastis kuo anksčiau pasisakyti vadovui ir kolegoms, kad laukiatės.


Pranešti apie nėštumą, priešingai negu apie sužadėtuves ir būsimas vestuves, geriausia savaitės pabaigoje, pvz., penktadienio popietę. Po pokalbio su darbdaviu būsite susijaudinusi ir norėsite atsipūsti, todėl nereikėtų tokios naujienos pranešti prieš svarbią užduotį ar posėdį. Naujienai pranešti pasirinkite vietą, kurioje nebūtų pašalinių žmonių. Jeigu vadovas kabinete dirba ne vienas, pasikvieskite jį į posėdžių salę arba pasikalbėkite per pietų pertrauką. Jeigu pokalbio metu paaiškės, kad vadovas jau girdėjo arba įtarė apie jūsų nėštumą, pasakykite, kad asmeniškai jam norėjote pranešti tuomet, kai apsilankysite pas gydytoją ir gausite jo patvirtinimą dėl nėštumo.


Vadovui naujieną apie nėštumą praneškite pabrėždama, kad esate pasirengusi atlikti nebaigtus darbus ir aptarti esmines užduotis, kurias jums reikės įvykdyti iki tikslinių atostogų. Pranešimo apie nėštumą metu nesistenkite aptarti smulkių darbų. Dažniausiai darbdaviui reikia laiko pagalvoti, pasitarti bei apsispręsti dėl prioritetinių užduočių sąrašo. Pokalbio metu būkite pozityviai nusiteikusi, stenkitės parodyti, kad esate organizuota ir lanksti, pasirengusi atlikti pavestus darbus.


Neatsiprašinėkite, net jeigu išeiti iš darbo ketinate esant pačiam darbų įkarščiui. Nėštumą aptarkite dalykiškai: pabrėžkite, kad ši situacija – laikina, po kurio laiko sėkmingai grįšite į darbą ir išliksite produktyvi. Laikykite tai savaime suprantamu dalyku.


Pasikalbėjusi su vadovais, pasikalbėkite su artimiausiais kolegomis, kuriais pasitikite ir kurie susiję su laikinu jūsų pasitraukimu iš darbo. Nuraminkite, jeigu jie puls į paniką, pasakykite, kad esate sudariusi baigtinų darbų sąrašą ir padarysite kiek įmanoma daugiau.


Pranešimas apie išėjimą iš darbo


Darbo pakeitimas daugeliui žmonių yra džiaugsmingas iššūkis, intriguojanti naujo gyvenimo etapo pradžia, tačiau pasiliekantys sename darbe kolegos neretai patiria šoką ar nuostabą, kai kolektyvo narys „iškrenta iš žaidimo". Apie išėjimą iš darbo vadovui ir kolektyvui reikia pranešti profesionaliai, apmąsčius pranešimo strategiją.


Pagalvokite, ar yra darbe žmogus, kuriam norėtumėte pranešti pirmiausia. Kartais, prieš einant pas vadovą, žinia norima pasidalinti su artimiausiu kolega, iš kurio tikimasi palaikymo, nuraminimo. Tačiau dažnai būtent artimiausias kolega labiausiai nusimena dėl naujienos.


Nuspręskite, kada pranešite tiesioginiam vadovui, o kada – artimiausiems kolektyvo nariams. Nereikėtų rinktis dienos, kai įmonėje lankosi svarbūs klientai ar vyksta derybos. Vadovą derėtų informuoti tiesiogiai ir kuo greičiau, kad jo nepasiektų įvairūs gandai. Oficialiai darbdavį reikia įspėti prieš dvi savaites, tačiau patartina pranešti anksčiau: taip parodysite, kad gerbiate darbdavį ir suteikiate platesnes galimybes greičiau surasti jus pakeisiantį asmenį ar perskirstyti darbus. Be to, buhalterinį darbą perimti gerokai sunkiau negu, pavyzdžiui, siunčiamų raštų registrą. Optimalu, jeigu iki buhalterės paskutinės darbo dienos jau žinomas ją pakeisiantis asmuo ir išeinanti buhalterė pateikia jam svarbiausią informaciją.


Su artimiausiais kolegomis naujiena apie išėjimą iš darbo pravartu pasidalinti bendrų pietų metu. Jeigu tokios tradicijos nėra, galima kiekvienam pranešti individualiai. Kolegoms, su kuriais palaikote nelabai artimus ryšius, žinią praneškite el. paštu. Visas kolektyvas apie išeinančius darbuotojus dažniausiai sužino iš Personalo skyriaus el. paštu siunčiamų laiškų. Daugelis įmonių darbuotojus el. žinute informuoja, kad kolektyvą palieka tam tikras asmuo, kolektyvo vardu jam padėkojama už nuveiktus darbus, palinkima sėkmės.


Aukštas pareigas einantis darbuotojas (pvz., vyr. buhalterė) apie ketinimą išeiti iš darbo kartais praneša visuotinio darbuotojų susirinkimo metu. Tokiu atveju nereikėtų pasakoti darbo keitimo detalių.


Būkite pasirengę atsakyti į klausimus, kodėl išeinate, kur išeinate. Jeigu nenorite sakyti, mandagiai atsisakykite atskleisti detales. Jokiu būdu blogai nekalbėkite apie darbovietę, iš kurios išeinate.


Paskutinę darbo dieną parašykite atsisveikinimo laišką el. paštu, padėkokite kolektyvui už kartu praleistą laiką, nurodykite savo kontaktinius duomenis, paskatinkite kolegas palaikyti ryšį. Laiško adresatų skaičius priklauso nuo įmonės dydžio: jeigu įmonėje dirba keli šimtai darbuotojų, neverta visiems siųsti atsisveikinimo laiškų. Laiške neužsiminkite apie tai, kad darbe stokojote įvertinimo, supratimo, o naujame darbe gausite didesnį atlyginimą ir užimsite aukštesnes pareigas. Nerodykite neigiamų emocijų senojo darbo ir pernelyg didelio entuziazmo naujojo darbo atžvilgiu. Elkitės santūriai ir lakoniškai. Nekritikuokite ir nekaltinkite – jūs judate pirmyn, todėl darykite tai pozityviai. Jeigu norite, kad laiškas būtų mažiau oficialus, jame paminėkite reikšmingiausius nuveiktus darbus su kolegomis arba prisiminkite smagiausią kolektyvo vakarėlį.


Surenkite atsisveikinimo šventę darbo kabinete ar posėdžių salėje, užsakykite picą kolegoms ar pakvieskite nueiti į restoraną. Nesistenkite „sudeginti visų tiltų", nes gyvenime dar galite susidurti su buvusiu vadovu ir kolegomis.


Sunku nubrėžti aiškią ribą tarp darbinio ir asmeninio gyvenimo. Sprendimas tekėti, gimdyti ar pakeisti darbą paveikia ne tik šeimos narius, bet ir darbo kolektyvą. Kolegos ir darbdavys nori laiku sužinoti naujienas ir atitinkamai sureaguoti: pasveikinti, palinkėti sėkmės. Pranešdami apie ypatingus asmeninius sprendimus, parodysite, kad juos gerbiate ir esate pasirengę dalintis džiugiomis naujienomis, šventinėmis akimirkomis. Taip pat įrodysite, kad jaučiate atsakomybę už savo sprendimų pasekmes bendro darbo atžvilgiu.


Parengė Daiva Kšivickienė


Kitos publikacijos
POZITYVIOS MINTYS – GERAI SAVIJAUTAI
Adolfas Hitleris – turtingiausias planetos žmogus?
Kaip apskaita tapo mokslu
Kaip nukenksminti savo nedraugus
Vieneto mistika
TRYS ŠEŠETUKAI – ŠĖTONO ĮRANKIS
Atsipalaidavimo pratimai
Kaip skaičiai padeda atskleisti finansines aferas
Kodėl nesiseka juodąjį penktadienį, arba skaičiaus 13 magija
Pažink save pagal Pitagoro metodiką
Valentino diena: skaičiai padės įsimylėjusiems
Žmogaus ir valstybės skaičius – 5
Procentai: šimtoji dalis, nuošimtis, palūkanos
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (7)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (6)
Buhalteriai visais laikais siekė susikalbėti (1)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (5)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (4)
Kaip darbe išlikti energingam ir žvaliam (3)
 
 
 
Tinklalapio struktūra | Svetainės taisyklės
Šiandien peržiūrėta: 15082